BUGÜN Tümü
  08:00 - 09:00    BASINDA BUGÜN
  10:00 - 11:00    SERBEST YAYIN
  11:00 - 12:00    CUMA SOHBETLERİ
  13:00 - 15:00    GÖNÜLDEN DAMLALAR
Haber Detay
Kurtuluş Coşkusu Yağmur Dinlemedi
Valilik Kavşağı Tören Alanı’nda gerçekleştirilen etkinliklerde Stilize Halk Oyunları Gösterisi de sunuldu.

 

İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince düzenlenen etkinlikler 11 Şubat akşamı da devam etti.
 
Valilik Kavşağı Tören Alanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler Abdal Halil Ağa Olayı ile başladı.
 
Maraş’ın ileri gelen Ermenilerinden Hırlakyan, Fransızların Maraş’a geleceğini haber alınca, Abdal Halil Ağa’ya haber salar. Abdal Halil Ağa’yı çağıran Hırlakyan: “Yanına kirveleri al yarın Fransız Guvernör gelecek onları davul zurna ile karşılayacağız” der ve bir kese altını Abdal Halil Ağa’ya doğru atar. Bunun üzerine Abdal Halil Ağa: “Bey bey bu bir din bahsidir. Değil bir kese altın, davulumun kasnağı altınla doldursan gene de din gardaşım bağrına tokmak vuramam” der ve çeker gider.
 
Havai Fişek gösterisi ile renklendirilen gece kutlamalarında Stilize Halk Oyunları gösterileri sahnelendi.
 
Yağan yağmura rağmen ıslanmayı göze alan vatandaşlar kurtuluş coşkusuna ortak olmaya devam ettiler.
 
Daha sonra sahnelenen Sütçü İmam Olayı’nda ise ; Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına Fransız askerleri sataşır ve “Burası artık Fransız müstemlekesi burada peçe ile dolaşamazsınız” diyerek kadınların yüzündeki peçeyi almaya çalışması üzerine Çakmakçı Sait isimli genç müdahale eder ama Fransız askerinin silahından çıkan kurşunla kasığından yaralanarak
 
dereye yuvarlanır. Bu olaya şahit olan ve hamamın karşısındaki küçük dükkanında süt satarak geçimini sağlayan İmam derhal tabancasına sarılır ve “Bre densizler, bre kafirler yetti sizin ettiğiniz” diyerek silahını ateşler ve Fransız askerini vurur. Bu ilk atılan kurşun Milli Mücadele için kıvılcım olur.
 
Bayrak Olayı’nda ise Cuma Namazı kılmak için camiye toplanan cemaate Rıdvan Hoca; Bugün burada hutbe vermeyeceğim ve Cuma Namazı da kıldırmayacağım. Cuma Namazı bağımsız ve hür olanlara farzdır. Kalesinde başka bir milletin bayrağı dalgalanan bir memlekette Cuma Namazı kılınmaz” demesi üzerine cemaat birde mimberde duran sancağı kaptığı gibi kaleye hücum eder ve Fransız Bayrağı’nı indirerek kaleye Türk Bayrağı’nı diker.
 
Bu olayların canlandırılmasının ardından havai fişek gösterisi ile renklendirilen gecede aynı zamanda Stilize Halk Oyunları Gösterisi sunuldu.
© Copyright & 2011 Gönülfm * Tüm hakları Saklıdır.